Oferujemy usługi wyceny wszystkich typów nieruchomości sporządzanych w formie operatów szacunkowych, m in. dla: budynków i lokali mieszkalnych, biurowych, handlowych, magazynowych, przemysłowych oraz gruntów niezabudowanych.

Wyceny nieruchomości sporządzamy dla następujących celów:
- sprzedaży lub nabycia
- negocjacyjnych i ofertowych
- darowizn i spadków
- komorniczych, odszkodowawczych i wywłaszczeniowych
- ustalania wysokości opłat adiecenckich i planistycznych
- ustalania lub aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego
- innych celów, które wynikają z życzeń Klientów jak i przepisów prawa

W jakich sytuacjach potrzebna jest wycena nieruchomości?
Jest wiele sytuacji, w których niezbędne jest określenie wartości nieruchomości. Najczęstszymi celami wyceny są: zabezpieczenie wierzytelności kredytodawcy oraz określenie wartości przy transakcjach kupna-sprzedaży. Inne cele wyceny to ustalanie podatków i innych opłat, obliczanie odszkodowań, ubezpieczanie nieruchomości oraz doradztwo inwestycyjne.

Co zawiera operat szacunkowy?
Operat szacunkowy jest opinią autorska rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości i stanowi dokument urzędowy. W operacie szacunkowym powinno znajdować się: określenie przedmiotu, zakresu i celu wyceny, podstawy formalne i prawne opracowania operatu szacunkowego, określenie dat istotnych dla procesu wyceny, przedstawienie sposobu wyceny nieruchomości, analiza rynku nieruchomości, określenie wartości nieruchomości wraz z uzasadnieniem oraz podpis autora operatu.

Jak długo jest aktualny operat szacunkowy?
Operat szacunkowy może być wykorzystywany do celu, dla którego został sporządzony, przez okres 12 miesięcy od daty jego sporządzenia, chyba że wystąpiły zmiany uwarunkowań prawnych lub istotne zmiany czynników. Operat szacunkowy może być wykorzystywany po upływie tego okresu, po potwierdzeniu jego aktualności przez rzeczoznawcę majątkowego. Potwierdzenie aktualności operatu następuje przez umieszczenie stosownej klauzuli w operacie szacunkowym przez rzeczoznawcę, który go sporządził.

Skąd rzeczoznawca majątkowy czerpie informacje do wyceny nieruchomości?
Rzeczoznawca majątkowy w procesie wyceny powinien korzystać z danych zawartych w: księgach wieczystych, katastrze nieruchomości, ewidencji sieci uzbrojenia terenu, tabelach taksacyjnych i na mapach taksacyjnych, planach miejscowych, studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wykazach prowadzonych przez urzędy skarbowe, w aktach notarialnych znajdujących się w posiadaniu spółdzielni mieszkaniowych, dotyczących zbywania spółdzielczych praw do lokali, umowach, orzeczeniach, decyzjach i innych dokumentach, będących podstawą wpisu do ksiąg wieczystych, rejestrów wchodzących w skład operatu katastralnego, a także w wyciągach z operatów szacunkowych przekazywanych do katastru nieruchomości.

Zlecenia wykonywane są przez:

Barbarę Stawiasz

rzeczoznawcę majątkowego z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Posiadająca uprawnienia państwowe nr 2384.
Członek Polskiej Federacji Rzeczoznawców Majątkowych.

Usługi w zakresie wyceny wykonujemy w Kwidzynie i okolicach.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z firmą.